[Part_Header]

مطالب مرتبط

اطلاعیه ها و مقالات

7مهرراهنماي آموزشي پيس ميكر
 • 959
 • .
 • .

راهنماي آموزشي پيس ميكر

پيس ميكر (دستگاه ضربان ساز قلبي):

قلب داراي سيستم الكتريكي ويژه اي است كه وظيفه آن توليد ضربان و كنترل آن مي باشد، بافت مخصوصي در قلب امواج الكتريكي رابه طور منظم توليد مي كند، اين امواج مسير خاصي را طي مي كنند تا در كل قلب پخش شوند .اختلال در سيستم هدايتي چه در ايجاد امواج الكتريكي و چه در انتقال امواج در سراسر قلب به صورت بيماري هاي گره سينوسي يا بلوك قلبي باعث كندي ضربان قلب (براديكاردي) مي شود، در اين حالت انتقال موج ‌الكتريكي آهسته، بي‌نظم و يا حتي متوقف مي‌شود، علائم اين كندي خستگي، سرگيجه، تنگي نفس و ... است، پيس ميكرها مي توانند وظيفه گره دهليزي- بطني معيوب را به عهده بگيرند و عملكرد طبيعي قلب را حفظ نمايند.

پيس ميكرها دو وظيفه حياتي را ايفا مي كنند:

1. ضربان سازي

2. حس كردن

اين پيس ميكرها مي توانند زماني كه تعداد ضربان قلب بسيار كم و يا دچار وقفه يا بي نظمي شده را اصلاح نمايد و زماني كه  فعاليت الكتريكي قلب طبيعي است آن را حس كرده و هيچ گونه ضرباني را صادر نمي كند.

انواع پيس ميكر:

با توجه به وضعيت و مشكلات قلب بيمار، پزشك تعداد حفره هاي قلب را كه نياز به پيس ميكر دارند، تعيين مي كند، اين انواع شامل   تك حفره اي، دو حفره اي و سه حفره اي مي‌باشد.

آموزش هاي لازم در دوران نقاهت در منزل:

 • مراقبت از محل تعبيه پيس ميكر: تا دو هفته بعد از تعبيه پيس ميكر از باز كردن و كشش دستي كه در آن پيس ميكر كار گذاشته شده‌ است، اجتناب شود و از فشار مستقيم روي پيس ميكر مانند خوابيدن، فشار دادن، ورزش‌كردن،  حمل اجسام سنگين ‌و ... خودداري شود.
 • مراقبت از بخيه محل جراحي و نحوه استحمام: محل جراحي، تميز و خشك نگهداري شود و پس از ترخيص از بيمارستان استحمام شود ولي به قسمتي كه بخيه دارد آب نرسد و آنجا شستشو داده نشود و بخيه ناحيه جراحي10 روز بعد از تعبيه پيس ميكر توسط پزشك معالج كشيده شود و موضع جراحي از نظر هرگونه علائم نظير درد، تورم، قرمزي، ترشح و ... بررسي و در صورت مشاهده هر يك از علائم فوق فوراً با پزشك تماس گرفته شود.
 • نحوه مصرف داروها: پس از ترخيص داروهاي تجويز شده توسط پزشك معالج نسخه شده و توضيحات لازم به بيمار داده شود.
 • رژيم غذايي: رژيم غذايي كم نمك، كم چربي و كم حجم رعايت شود و در صورت داشتن ديابت با متخصص غدد مشورت و همچنين رژيم غذايي ديابتي رعايت گردد.
 • فعاليت فيزيكي: از ورزش هاي سنگين و حوادث و برخوردهاي خشن خودداري شود و انجام فعاليت هاي سنگين از قبيل     (رانندگي، مسافرت، فعاليت هاي سنگين شغلي، ورزش هاي رقابتي سنگين و فعاليت هاي جنسي) براي جلوگيري از جابجايي   پيس ميكر تا 6 هفته اجتناب شود.
 • معاينات دوره اي: طبق نظر پزشك معالج انجام معاينات دوره اي صورت پذيرد.
 • كارت شناسايي پيس ميكر: اين كارت كه مشخصات فردي بيمار در آن درج گرديده هنگام ترخيص به وي داده شود تا هميشه همراه وي باشد.
 • مراجعه دوره اي و آناليز: بطور مرتب و طبق هماهنگي براي آناليز و برنامه ريزي پيس ميكر به كلينيك پيس ميكر مراجعه شود. اين پيگيري ها شامل كنترل پيس ميكر و ليدهاي مربوط است كه در اصطلاح به آن آناليز و پروگرامينگ گفته مي شود و تعداد دفعات آن بستگي به نوع پيس و ليد و وضعيت پزشكي بيمار دارد. زماني كه پيس ميكر به اواخر عمر باتري خود نزديك شده باشد،  دفعات بيشتري بايد كنترل شود، روش اصلي كنترل پيس ميكرها، مشاهده اطلاعات با پروگرامر است، پروگرامر دستگاه كوچكي است كه قادر به نمايش اطلاعات ثبت شده در پيس ميكرها مي باشد.

وظايف پروگرامر:

  • مشاهده اطلاعات: پزشك يا پرستار ماهر با استفاده از دستگاه، تمامي اطلاعات ذخيره شده در پيس ميكر را بعد از آخرين  مراجعه مورد بررسي و مطالعه قرار مي دهد.
  • تنظيم پيس ميكر: تنظيم پيس ميكر براساس وضعيت پزشكي و شرایط زندگي بيمار متغيير است.
  • باتري: وضعيت باتري و طول عمر آن ارزيابي شده و در مورد زمان تعويض پيس ميكر تصميم گيري مي شود.

توصيه هاي پزشكي:

1.  استفاده از روش هاي درماني - تشخيصي و تجهیزات پزشکي:

 • بي خطر: دستگاه سی تی اسکن، ابزار دندانپزشكي، دستگاه هاي ماموگرافي و عكس برداري(C.X.Ray)
 • با احتياط استفاده شود: سونوگرافي و الكتروليز (15 سانتي متر با دستگاه فاصله داشته باشد).
 • در شرايط عادي توصيه نمي شود: دستگاه ها و تجهیزات پزشکی (الكتروكوتر، ديامتري، دستگاه شوك خارجي،                       سنگ شكن، ابليشن و راديوتراپي)

2. وسايل خانگي:

دستگاه پيس ميكر با ضريب اطمينان بالا ساخته شده است، اين ضريب اطمينان بالا از پيس ميكر در مقابل امواج الكتريكي ايجاد شده  توسط وسايل خانگي محافظت مي‌كند، بهتر است براي پيشگيري از ايجاد محيط الكترو مغناطيسي از وسايل زير با احتياط استفاده شود:

تشك برقي، وسايل گرم كننده برقي، جارو برقي، اتو، ريش تراش، مايكروويو، سشوار، پيجرها، چرخ خياطي برقي، مسواك برقي، شارژرها و بلندگوهاي بزرگ و در صورت احساس تپش و گيجي از وسايل ذكر شده دور شده تا پيس ميكر به درستي كار كند.

3. وسايل محيط كار:

 • بي خطر: بيشتر وسايل دفتري، كامپيوترهاي خانگي، نوت بوك، دستگاه هاي كپي، ماشين تحرير، فاكس، مودم،   پرينترهاي ليزري و سوزني
 • با احتياط استفاده شود: فرستنده هاي راديويي، فاصله بيمار با اين دستگاه ها به قدرت فرستنده، فركانس، نوع آنتن و ...   بستگي دارد، هر چه قدرت بيشتر باشد، بايد فاصله بيشتر باشد.
 • در شرايط عادي توصيه نمي شود: عايق هاي حرارتي كه براي خم كردن پلاستيك استفاده مي شود، جوش الكتريكي، كوره هاي فولادي الكتريكی، كوره های ذوب، آهن رباهاي الكتريكي، آهن رباهاي بزرگ مورد استفاده در استريوها و بلندگوها، كليدهاي برق ژنراتور، خطوط انتقال نيرو و تأسيسات برق و برج هاي راديويي و تلويزيوني

توجه: انجام MRI براي هرگونه اقدام تشخيصي در بيماران داراي پيس ميكر ممنوع است.

4. كمربند ايمني حين رانندگي:

جهت ايمني بيشتر بين كمربند ايمني و پيس ميكر حوله يا پارچه اي ضخيم قرار داده شود.

5. تردد در گيت بازرسي فرودگاه ها و ...:

حين عبور از اين مراكز بيمار بايد كارت پيس ميكر را به همراه داشته و آن را نشان دهد تا قاب فلزي آن باعث به صدا در آمدن زنگ خطر اين سيستم ها نشود و بازرسي بدني صورت گيرد.

توجه: در صورت انجام هرگونه اعمال جراحی (کوچک و بزرگ) پزشک و کادر درمان از وجود پیس میکر مطلع گردند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

ساختار و مراکز

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه